Haber

İşte hizmet belediyesi! İlçenin ucundan girdiğinizde fark görülüyor.

    Haber7-ÖZEL

Pendik, 2019 Aradan geçen 5 yıllık süreçte hayata geçirilen birçok projeyle İstanbul’un en beğenilen ilçelerinden biri haline geldi. Hizmet belediyesine başta ulaşım olmak üzere birçok yatırım yapıldı. Pendikiçinde, Seçimden önce vaat edilen projeler birer birer hayata geçirildi.

İstanbul’un en büyük semtlerinden biridir. 2019O tarihten bu yana vermiş olduğu hizmetlerle halkın büyük beğenisini kazanmıştır. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin,31 Mart seçimlerinde tekrar aday gösterildi. Haberler7onun stüdyosunda Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman AteşliKonuk olan Lider Genie CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğluPendik’teki servislerin neden olduğu servis aksaklıklarını kamuoyuna açıklayarak, 5 yıllık görev süresi boyunca verilen hizmetleri anlattı. Pendik Belediye Başkanı Cin de yeni sürece ilişkin projelerini açıkladı. Haberler7ekranlarından duyurdu.

İşte Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ile röportajımız;

TÜM ADAYLARA BAŞARILAR

Cumhurbaşkanımızın kararıyla Pendik’te yeniden Belediye Başkan Adayı seçildiniz. Adaylığınız hakkında bir kez daha neler söylemek istersiniz? Duygularınızı alabilir miyiz?

Öncelikle çok teşekkür ediyor, iyi yayınlar diliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla ikinci dönemimizde aday gösterildik. Aday olan tüm kardeşlerimize başarılar dileriz. Aday olduktan sonra da sahada halkımızın yanındayız. Teşkilatımızın her kademesiyle toplantılar yaparak yol haritamızı belirliyoruz.

Sayın Başkan size şunu sormak istiyorum, siz de örgütün yanında yer almış bir isimsiniz. Daha sonra belediye başkanı oldunuz. Bu durum sizin için avantaja dönüştü mü?

35 yılı aşkın süredir siyasetin içindeyim. Bu süreçleri çok iyi bildiğimiz ve deneyimlediğimiz için bu durum sahaya da yansıdı. Kuruluşlarımızla hemen hemen her gün görüşüyoruz. Bu deneyim bizim için avantaj oldu.

PENDİK SINIRINDAN GİRİŞTE FARK GÖRÜLÜYOR

Sayın Başkan, 5 yıllık bir süreçten geçtiniz. Pendik halkının taleplerine ne ölçüde cevap verdiniz? Pendik’te neler değişti?

Pendik ilçemiz 1994 yılından bu yana aynı görüşteki temsilciler tarafından yönetilmektedir. Daha önceki başkanlarımız da çok değerli hizmetlerde bulunmuşlardır. 2019 yılında göreve geldiğimizde buna neler katabiliriz diye düşündük. Ulaşım açısından merkezi bir ilçemiz var. Havayolu, raylı sistem, deniz yolu gibi aksların olduğu bir ilçemiz var. Toplamda 53,1 kilometre yeni yol yaptık. Sadece yol değil, çevrelerindeki oturma alanlarının yürüyüş yollarını da yaptık. Pendik ilçemizin ulaşım sorununu büyük ölçüde çözdük. Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken işler vardı ama biz bir çalışma göremedik. İnşallah yeni dönemde Büyükşehir Belediyesi’ni alırsak, Murat Bey’le görüştük, taahhütlerimizi aldık. İnşallah yeni dönemde ulaşım anlamında tüm sorunlarımızı çözmüş olacağız.

Sayın Başkan, gündemde olan bir orman yolu sorununuz var. Bize bundan da bahseder misiniz?

Yaptığımız 53,1 kilometrekarelik yolun sadece 4 kilometrekarelik kısmı. Daha önce araç bile geçmekte zorluk çekiyordu. Bu yolu 45 günde bitirdik. Aynı zamanda akıllı bir yol bu, yani kış aylarında buzlanma meydana gelirse yapay zeka aracılığıyla doğrudan merkeze haber veriyor. Yolun bu etabı 1,5 km uzunluğundadır. Daha sonra Kartal ilçesine giriyoruz. Kartal’daki yetkili arkadaşlarımıza anlattık ama pek ilgilenmediler. Yani vatandaşlarımız Pendik sınırlarına girdiğinde kimin nereye, nasıl hakim olduğunu görebiliyor. Dilerim bu yolda devam ederler ve vatandaşlarımız bu sıkıntıları yaşamaz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE üzerimize düşeni yapıyoruz

Sayın Başkan Pendik ilçemizde kentsel dönüşüm konusunda çok önemli çalışmalar var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile devam eden projeleriniz var. Bir de aksayan projeler var. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun evlerini teslim etmediği hak sahipleri de var. Bu bahis hakkında ne söylemek istersiniz?

Kentsel dönüşüm Türkiye’nin en büyük sorunlarından biridir. Pendik ilçemizde elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Liderimiz Murat Kurum’un Bakanlık döneminde yoğun görüşmeler sonucunda yaklaşık 1 milyon metrekarelik alan rezerv alanı ilan edildi. Bu alanda temellerimiz atıldı ve inşaatlarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnşallah Büyükşehir Belediyesini devraldığımızda kentsel dönüşüm çalışmalarımızı daha da hızlı sürdüreceğiz.

İLÇEDE ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

İlk etapta kaç ev planlanıyor Lider?

Pendik’te yaklaşık 343 bin bağımsız bölüm bulunuyor. Ne yazık ki 99 depremini baz alırsak bu yeniden yapılanmanın yüzde 54’ü depremden sonra yapıldı, geri kalanı ise 99 depreminden önce yapıldı. Yani neredeyse yüzde 50’yi tekrar yapmamız gerekiyor. İlçemizde önemli bir dönüşüm gerçekleştireceğiz. Bu sorunu siyasetin ötesinde değerlendirmemiz gerekiyor ama bazı siyasi figürler konuyu siyasallaştırarak vatandaşlarımızı yanıltıyor.

Sayın Başkan, bir de yeşil alan meselesi var. Yaptırdığınız millet bahçeleri var, Pendik Korusu var. Bunlardan bahsetmek ister misiniz?

Çevreci departmanın neler yaptığını gördük. Ancak bu, gerçek çevrecilerin kim olduğunu görmek için güzel bir örnek. Pendik’te şu ana kadar 42 park yaptık. Toplamda 1 milyon 254 bin metrekareden bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Millet Bahçemizin açılışını da yaptık. Buraya geldiğimde Pendik korumuzdan geliyorum. Restoranları, barbekü alanları, 500 kişilik amfitiyatrosu ve 400 araçlık otoparkıyla ailelerimizin rahatlıkla gidebileceği bir yer haline geldi.

1,5 MİLYAR LİRALIK SOSYAL YARDIM SAĞLADIK

Sayın Başkan, geçmişte yol, su, çöp toplama, kanalizasyon hizmetlerinin olduğu, şimdi ise sosyal belediyeciliğin olduğu bir dönemde başkanlık yapıyorsunuz. Bu noktada ne tür çalışmalarınız var? Sosyal belediyecilik açısından Pendik’in durumu nedir?

Pendik Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesinin yüzde 49’unu yatırıma ayırdık, yüzde 8’ini de sosyal yardımlara ayıran bir belediyeyiz. Sorun yaşayan vatandaşlarımızın yanında olduk. Şu ana kadar 1,5 milyar lira sosyal yardım sağladık. İhtiyaç sahibi insanlarımızın ve deprem bölgesinden Pendik ilçemize gelen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için elimizden geldiğince yardımcı olduk. Aynı zamanda Hatay’da aşevi kuruyoruz. Hayır, bir çarşımız var ve oradan bedava yeni kıyafet alabiliyorlar. Engelsiz yaşam merkezimizde engelli vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Sosyal yardım konusunda ciddi yatırımlar yaptığımızı söyleyebiliriz.

Başkanım Pendik’te de sosyal etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Rengarenk festivalleriniz var. Gençlerin bu faaliyetlere ilgisi nedir?

Kültür ve sanat açısından değerli etkinlikler düzenleyen bir ilçeyiz. Edebiyat festivalleri, kahve festivalleri, konserler gibi etkinlikler düzenliyoruz. Burada gençlik kamplarımız var, sosyal ve sportif faaliyetler düzenliyoruz. Havaların güzel olduğu zamanlarda boğaz gezileri ve bilişim vadisi gezileri düzenliyoruz. 3 yıl önce başlattığımız bir projemiz var. Pendik’te yaşayan ve üniversiteden mezun olan gençlerimize kişi başı 5 bin lira nakdi yardımda bulunduk. Kütüphanelerde, konserlerde ve kamplarda gençlerimizle bir araya gelmeye devam ediyoruz. Gençlerle o kadar iyi bir iletişimimiz var ki bu dönemde onların desteğinde patlama yaşayacağımıza inanıyorum.

Başkan, akıllı şehir sorunu mu? Şehri gerçek anlamda yönetmek için teknolojinin olanaklarından da yararlanırsınız. Pendik’in akıllı şehir olması için son 5 yılda ne gibi çalışmalar yaptınız?

Bu alanda oldukça yetkin bir ekibimiz var. Özellikle akıllı şehir konusunda hem arazinin kontrol edilmesi hem de bazı konularda özel olarak yapay zekanın kullanılması konusunda pek çok çalışma yaptık. Mesela akıllı rögar sistemimiz var. Yani belirli noktalarda yoğun yağış olduğunda kapaklara yerleştirdiğimiz sensörler sayesinde arkadaşlarımız rögarlar taşmadan uyarılıyor ve hızlı bir şekilde müdahale edebiliyoruz. Yeni donma durumlarında yollarda bulunan sensörlerimiz sayesinde uyarılar merkezimize geliyor ve arkadaşlarımız müdahale edebiliyor. Yollarda çözüm tankları oluşturduk. Arkadaşlarımız olay yerine gitmeden önce akıllı sistemle depolarımızın kapaklarını açıyor ve çözümlerimiz yollara dökülüyor. Taşınabilir uygulamamız ile marketlerdeki fiyatları görebilirsiniz. Piyasada fiyatlar değiştikçe fiyatlar da gün boyu güncellenmektedir.

KARAR VERİLSE BİLE İMAMOĞLU ONAYLAMAZ

Sayın Başkan, Pendik denilince Pendik Spor’u anmadan geçemeyiz. Pendik Spor çok iddialı bir çıkış yaparak Süper Lig’e yükseldi. Sizlerin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle çok güzel işler başardınız. Ne söylemek istersin?

Sporu seven bir takımımız var. Pendik Spor ikinci ligdeydi, ben de o dönemde Pendik Spor’da yöneticiydim. Göreve geldiğimizde başarının gelmesi için yapısal bir değişiklik yapılması gerekiyordu. Yapısal değişiklik yaparak şirketleşme yoluna gittik. Bu değişiklik sonucunda ikinci olan takımımız birinci lige yükseldi. Birinci ligin ardından Süper Lig’e yükseldik.

Aslında hiçbir zaman böyle bir amacımız olmadı. Öncelikle altyapı sorunlarını çözmeye odaklandık. Ancak birinci lige çıktıktan sonra öyle bir sinerji oluştu ki hem Pendik halkının, hem teknik heyetin, hem bizlerin hem de oyuncuların uyumu başarıyı getirdi. Ama büyük lig kriterlerini karşılayan tesislerle ilgili düşüncelerimiz vardı. Bu sorunları ortadan kaldırmak için büyük inisiyatif alarak sorunlarımızı çözmeye çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımız bize sürpriz bir ziyarette bulundu. O dönemde bu talebimizi kendilerine ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde bir protokol imzalayarak stadyumumuzun masraflarının karşılanması konusunda bize destek olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanımızı gönderdiler. Ayrıca yeni bir stadyum yapılması yönünde talebimiz vardı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yakınında spor tesisi gibi görünen ancak İBB’ye bağlı bir alan vardı. Bu alanın bize tahsis edilmesini talep ettik. Karar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından verilmiş olsa da mevcut belediye başkanı bu kararı onaylamıyor. İnşallah yeni dönemde liderimiz Murat Kurum ile görüşerek hem Pendik Sporcuların hem de tüm sporseverlerin kullanabileceği bir tesis inşa etmek ve butik bir stadyum yapmak istiyoruz. İnşallah yeni transferle birlikte büyük ligde kalmayı hedefliyoruz.

KENDİLERİ YAPTIKLARI GİBİ HİZMETLERİMİZİ AÇTILAR.

Sayın Başkan siz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin muhalefet yönetimine geçmesi nedeniyle çok darbe alan bir ilçenin liderisiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak da görev yapmış biri artık partinizin İBB adayı. Size ne gibi avantajları olacak? Sorun yaşadığınız bahislerle ilgili önemli adımların atılacağını düşünüyor musunuz?

Sayın Binali Yıldırım 2019 yılında aday gösterildiğinde söylediğim bir şey vardı. Binali Bey, İstanbul için büyük bir şanstı. Ama vatandaşlarımız bunu bu şekilde takdir etti. Keşke mevcut belediye başkanı da hizmetler yapsaydı, projeler üretseydi de sözlerimiz yerinde kalsaydı. Pendik’te yüzde 75’i tamamlanan projeler vardı. Normal şartlarda 3 ayda tamamlanabilecek projeler 2 yılda tamamlandı. Yaptığımız projeleri aklayıp kendileri yapmış gibi açmaları maalesef nezaketen uygun bulduğumuz bir durum değildi. Bu konuda Büyükşehir Belediyesinin yapması gereken birçok projeyi tamamlayamaması nedeniyle ilçe belediyelerimiz sıkıntı yaşıyor. Sayın Binali kazansaydı o zamanın parasıyla Pendik ilçemize 8 milyar liralık yatırım gelecekti. Bu nedenle şu anda zorluklar yaşıyoruz. Şu anda Sayın Murat Kurum İstanbul’umuza aday gösterildi. Sayın Binali için 2019 yılında söylediklerimi şimdi tekrar söylüyorum. Murat Kurum, İstanbul ve Pendik için büyük bir fırsat. İnşallah 31 Mart’ta Murat Kurum’la birlikte İstanbul’a ve Pendik ilçemize hizmet ve yatırımların geleceğine inanıyoruz. Bu noktada kendini kanıtlamış, pratikte sorunları çözen, organizasyonlarımız tarafından kabul edilen bir adayımız var. İnşallah 31 Mart’ta milletimiz tarafından ödüllendirileceğimize inanıyoruz.

31 MART’TAN SONRA BÜTÇENİN NEREYE GİTTİĞİNİ ANLAYACAĞIZ

Sayın Başkan, İBB bütçesinden bahsetmişsiniz. İlçelerin paylarıyla ilgili sorunlardan bahsettiniz. Diğer ilçe belediyelerinden hizmetlerin verilmediğine dair şikayetler var. Peki bu kadar bütçe nereye gitti? İlçenizde ön tarafta tabelalar, arka tarafta çöplük var mı?

Elbette var. Tavşantepe-Tuzla metro sınırında 4 durak bulunmaktadır. Bu dört durağın etrafı çevrili ve Büyükşehir Belediyesi’nin reklamları var. Ama ihaleler iptal edildi. Peki burada hizmet verildiğini söyleyebilir miyiz? Tavşantepe-Fevziçakmak arasında durak bulunmaktadır. 5 yıldır tek durak tamamlanmadı. O güzergahı kullanan vatandaşlarımız o kadar büyük sıkıntı yaşıyor ki, maliyeti parayla ölçülemiyor. Resmi mektup yazmamamıza rağmen bir yanıt alamıyoruz. Önceki dönemlerle karşılaştırıldığında yatırımlara ayrılan bütçenin azaldığı görülüyor. Öte yandan yatırımlara ayrılan bütçenin yüzde 35 olduğunu görüyoruz ama yüzde 35’in nereye gittiğini ne biz ne de vatandaşlarımız anlayamıyor. Bu paranın nereye gittiğini 31 Mart’tan sonra anlayacağımızı düşünüyorum.

YENİ BİR DÖNEMİN MÜJDESİ

Sayın Başkan yeni dönem için Pendik halkına müjdeniz var mı?

Elbette var. Geçen gün Murat Kurum’un teknik ekibiyle bir toplantımız vardı. Büyükşehirle birlikte neler yapabileceğimizi konuştuk. Pendik’te yapmak istediğimiz projeler neredeyse hazır. Altyapı ve üstyapı anlamında belli bir noktaya ulaştık ama hâlâ yapacak çok işimiz var. Özellikle Yenişehir bölgesinde kültür merkezi yapılmasına ciddi bir talep var. Kentsel dönüşümle ilgili hem Bakanlığımızla hem de Büyükşehir Belediyemizle ortak projelerimiz olacak. Pendik Devlet Hastanemizle ilgili Sağlık Bakanlığımızla birlikte çalışacağız. Seçim Beyannamemizde 134 projemiz vardı ama şu ana kadar 514 projeyi tamamladık. Devam eden 68 projemiz devam ediyor. İnşallah yapmak istediğimiz 123 projemiz daha var. Büyükşehir Belediyesi Lider adayımızla görüştükten sonra bunun daha da netleşeceğine inanıyoruz.

Sayın Başkan, verdiğiniz bunca hizmetten sonra vatandaşın teveccühü nasıl oldu? Sokak sana ne söylüyor? Anketleriniz var mı?

Halkımızla her zaman iletişim halindeyiz. Pendik’te 4006 cadde ve caddemiz, 343 bin bağımsız bölümümüz, 36 mahallemiz var. Şu ana kadar tüm mahallelerimizde iki kez esnafımızı ziyaret ettik. Gençlerle sohbetimiz, yaşlılarımızla sohbetlerimiz her zaman devam ediyor. Elbette kendimiz ölçüp tartıyoruz. 2019 yılında yüzde 54,7 oy aldık. İnşallah 31 Mart’ta da hedefimiz yüzde 60 oy almak ve hem Büyükşehir Belediyesini kazanarak hem de yeni bir rekor kırarak seçimi kazanacağımıza olan inancımız tam. Pendik ilçemiz. Pendik halkına inanıyorum ve güveniyorum.

KAYNAK: HABER7

hisarcikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort