Haber

Oy verdiğiniz okul değişecek mi? İşte 2. tur seçim sürecine ilişkin tüm detaylar

Yüksek OyMeclis (YSK) Lideri Ahmet Yener, dün yaptığı açıklamada adayların Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde seçilemeyeceklerini açıklarken, 28 Mayıs Pazar günü 2. cinsiyet seçiminin yapılmasına karar verildi.

2 ADAY YARIŞACAK

Kesin olmayan süreksiz sonuçları da açıkladı. Kesin olmayan ve kesintili sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,51, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Sinan Ogan yüzde 5,17 ve Muharrem İnce yüzde 0,44 oy aldı. Buna göre ikinci cinste en çok oyu alan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışacak.

Yener, ülkede ilk kez gerçekleştirilecek olan ikinci tip süreçle ilgili şu bilgileri verdi: “Öncelikle geçici aday listesinin açıklanmasının ardından geçici aday değişikliğine ilişkin sürecin belirlenmesi gerekiyor. oyTakvimdeki saatin 17.00’den 20.00’ye çekilmesine karar verildi.

OY TOPUNDA SADECE 2 İSİM YAZILACAK

Oy pusulalarındaki sıralamada rastgele bir değişiklik olmayacağının bilgisini veren Yener, “Sıralamadaki adaylar, bir önceki adayın yarışa devam etmemesi halinde onun yerini alma şeklindedir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan sandıkta birinci, Kılıçdaroğlu ikinci sırada olacak.”

“NİHAİ SONUÇLAR 19 MAYIS’TA”

Bugün itibariyle propaganda döneminin başladığını vurgulayan Yener, “Yüksek Seçim Kurulu’nun il ve ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazlar için son karar tarihi 18 Mayıs Perşembe. Bu tarihten sonra kesin sonuçlar belli olacak. 19 Mayıs Cuma günü duyurulur.”

YURT DIŞINDA OY VERME 20 MAYIS’TA BAŞLIYOR

Yener, kesin sonuçların açıklanmasının ardından 20 Mayıs’ta gümrük kapılarında ve yurt dışında ikinci oylama için oy verme sürecinin başlayacağını söyledi. Yurt dışında oy kullanma süreci 24 Mayıs’ta sona erecek.

24 MAYIS PROPAGANDA KONUŞMALARI

Ayrıca bu dönemde cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyon konuşmaları için de birinci cinste olduğu gibi kura çekilecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları da 24 Mayıs’ta başlayacak ve propaganda dönemi 27 Mayıs saat 18.00’de sona erecek.

VATANDAŞLAR SADECE OY OYUNDA OY VERECEK

Türkiye’de ilk kez 28 Mayıs’ta ikinci sandık için sandık başına gidecek seçmenler, ilk seçimde oy kullandıkları sandıklarda seçmen bilgi fişi ile oylarını kullanacak. YSK’nın temyiz süreçlerinin ardından kesin seçim sonuçlarını 1 Haziran’da açıklaması bekleniyor.

sarkisla-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu